نمای شیشه و پنجره

معرفی خدمات ما

در معماری مدرن معمولا از پنجره‌های بزرگ و نمای شیشه استفاده می‌شود؛ مزایای آن علاوه بر زیبایی نما، جذب فواید حاصل از نیروی خورشید و لذت بردن از مناظر اطراف است.
عوامل مختلفی از قبیل جانمایی، معماری، زیبایی، سازه‌ای، اقتصادی، صرفه‌جویی انرژی و . . . در انتخاب نوع نمای پنجره برای تصمیم‌گیری وجود دارد که در این راستا بایستی المان‌هایی مانند نوع استایل، نوع پروفیل، نوع رنگ، نوع بازشو، نوع لولاها و یراق‌آلات، نوع شیشه و ملاحظات مربوط به تولید و نصب بررسی و مشخص گردند.
در این راستا گروه زیبا نمایه آروین در تمامی مراحل مشاوره، طراحی و اجرا در کنار شما بوده و پاسخگوی شما و خواسته‌های شما خواهد بود.

ویژگی تولیدات ما

 • وزن کم و استحکام بیشتر
 • مقاوم در برابر انبساط و انقباض
 • مقاوم در برابر مواد شیمیایی، خوردگی و پوسیدگی
 • عدم نیاز به سرویس‌های مکرر از لحاظ تعمیر، تعویض یا رنگ‌آمیزی مجدد
 • غیر قابل اشتعال و بدون تغییر شکل در محدوده دمای بالا
 • تنوع در رنگ، طرح و ابعاد

انواع کاربردهای شیشه در ساختمان

شیشه، این همراه همیشگی ما در زندگی با اشکال، فرم‌ها و رنگ‌های مختلف علاوه بر عبور نور، شفافیت و درخشندگی، نقشی حفاظتی داشته و امکانات بی پایانی را در معماری مدرن فراهم می‌سازد.
این روزها نمای شیشه‌ای به عنوان عضوی ثابت از نمای شهری در شهرهای مدرن محسوب می‌شود. سقف‌ها و نماهای شیشه‌ای باید پاسخگوی نیازهای عملکردی زیادی باشند، مانند:

عملکردهای بصری

 • استفاده حداکثری از نور روز
 • دید به داخل و دید به خارج
 • جلوه ظاهری

عملکردهای حرارتی

 • ممانعت از اتلاف حرارت از داخل به بیرون و عدم جذب بیش از حد گرادیان حرارتی از خارج به داخل
 • جذب حرارت
 • ایجاد تعادل حرارتی

عملکردهای مکانیکی

 • عمر مفید بالا
 • استحکام کافی در مقابل بارهای خارجی نظیر بار ناشی از باد و زلزله
 • تحمل تنش های حرارتی

عملکردهای دیگر

 • مقاومت در برابر آتش سوزی
 • عایق صدا
 • ایمنی
مهم‌ترین نیاز عملکردی در نمای شیشه‌ای، ایمنی است که به عنوان موضوعی مهم در مراحل نصب نمای شیشه‌ای در ارتفاع بالاتر از قد انسان مطرح است که دراین باره دو عامل مطرح است:
 • انتخاب نوع شیشه کاری و خصوصیات آن
 • نوع طراحی سیستم نگهدارنده

انواع شیشه

شیشه سکوریت نوعی شیشه است که با اعمال شوک حرارتی بر شیشه معمولی تولید می‌شود. شیشه نشکن مقاومت حرارتی بالایی دارد. قادر است 3 برابر بیشتر از شیشه معمولی در برابر حرارت پایداری کند و تغییرات حرارتی تا 300 درجه سانتی‌گراد را تحمل می‌نماید.
این نوع شیشه‌ها در مقایسه با شیشه‌های معمولی با مشخصات یکسان در مقابل بارهای مکانیکی، ضربه و تنش‌های حرارتی تا پنج برابر مقاوم‌تر می‌باشد.
نحوه خرد شدن این شیشه به قطعات ریز و غیر برنده، مانع از بروز جراحت ناشی از شکستگی شیشه‌ها می‌گردد. از این لحاظ این نوع شیشه‌ها محصولات مناسبی جهت استفاده در نماهای خارجی ساختمان‌ها و فضاهای داخلی اماکن عمومی و بطور کل در کلیه مکان‌هایی که شیشه در مساحت زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد به صورت تک جداره و یا جدار خارجی شیشه‌های دوجداره و لمینت می‌باشد.
این شیشه در مقابل تنش های حرارتی ناشی از جذب انرژی خورشید و همچنین تنش‌های مکانیکی مانند ضربه، فشار باد و فشارهای ناشی از وزن برف مقاومت مناسبی دارد و در رنج دمایی 70- تا 300 درجه سلسیوس مقاومت نموده و نمی‌شکند.

تکنولوژی تولید شیشه نیمه نشکن دقیقا مشابه فرآیند تولید شیشه نشکن است با این تفاوت که پس از حرارت دادن شیشه معمولی تا نقطه نرم شدن، سرعت سرد شدن شیشه نیمه نشکن کمتر از شیشه نشکن می‌باشد. به عبارتی زمان فرآیند سرد شدن طولانی تر است.
ویژگی شیشه نیمه نشکن بین خصوصیات دو نوع شیشه معمولی و نشکن متغیر است. مقاومت مکانیکی این شیشه دو برابر بیشتر نسبت به شیشه معمولی است و الگوی شکست آن مشابه شیشه معمولی می‌باشد.

در برخی اماکن از قبیل فروشگاه‌ها، طلافروشی‌ها، موزه‌ها و بطور کلی هر کجا نیاز باشد اشیاء پشت شیشه با شفافیت کامل و رنگ‌ها با حداکثر وضوح رویت شود اهمیت بکارگیری شیشه‌های اکستراکلییر بیش از پیش نمایان می‌گردد. شیشه‌های اکسترا کلییر شیشه‌هایی هستند که به دلیل وجود کم آهن در آنها دارای شفافیت بسیار بالایی بوده و بیشترین میزان انتقال نور وانرژی خورشیدی را دارد.

شیشه لمینت نوعی شیشه ایمنی شامل دو یا تعداد بیشتری از لایه‌های شیشه همراه با لایه‌های طلق PVB (پلی وینیل بوتیرات) طی یک فرآیند ترکیبی فشار و دما بوجود می‌آید. طلق PVB با ضخامت‌های مختلف که کاربردی‌ترین آنها mm 0.38 و mm 0.76 و mm 1.52 می‌باشد جهت ساخت انواع شیشه‌های لمینت بکار می‌رود. تعداد لایه‌های شیشه لمینت براساس نوع کاربرد آنها تعیین می‌گردد.
مزایا و خصوصیات شیشه لمینت :
1- مقاومت در برابر نفوذ اشعه ماوراء بنفش یا U.V
2- کاهش نفوذ آلودگی صوتی
3- ایمنی در برابر ضربه و آتش سوزی و زلزله
4- شیشه های ضدگلوله ، ضد سرقت
امروزه آلودگی صوتی یکی از مسائل مهم در شهرهای بزرگ و پر جمعیت می باشد که کاهش آن در فضاهای داخلی از جمله منازل ، بیمارستان‌ها و . . . به یکی از مسائل مهم در صنعت معماری مبدل شده است. واحد اندازه‌گیری شدت صوت دسی‌ بل می‌باشد. شدت صوت در محیط‌های مختلف متفاوت می‌باشد که میزان تقریبی منابع مختلف صوتی در جدول ذیل قید شده است.
در شهرهای بزرگ میزان شدت صوت حدود 65 تا 75 دسی بل می‌باشد و این در حالی است که برای مراکزی که نیاز به آرامش دارند مانند بیمارستان‌ها حدود 38 دسی بل می باشد. میزان ایزولاسیون شیشه در مقابل صوت STC (Sound Transmission Class ) نام دارد و برحسب دسی بل بیان می‌شود هر چه میزان این کمیت برای شیشه‌ها بیشتر باشد میزان عایق بودن آن در برابر نفوذ آلودگی صوتی بیشتر است.

صدا و منابع تولید کننده آن

مقادیر بر حسب دسی بل

صدای ناشی از شلیک گلوله از تپانچه

160-150

بیشترین صوت در خیابان

90-80

حداکثر صدای موزیک

80

جاروبرقی

60

صحبت کردن

50

صدای عمومی در خانه

40

صدای عمومی در پارک

30

صدای دم و بازدم

10

سکوت – آستانه شنوایی

10-0

یکی از مهم‌ترین روش‌ها جهت حفظ وثابت نگه داشتن دمای داخل ساختمان استفاده از شیشه‌های دوجداره می‌باشد. این قبیل شیشه‌ها متشکل از اتصال دو یا چند لایه شیشه تک جداره به یکدیگر بوسیله قطعه آلومینیومی به نامspacer است، فضای ایجاد شده مابین لایه‌های شیشه توسط گاز آرگون پر می‌شود که خود به عنوان یک عایق حرارتی مطلوب نقش مهمی در ساختار شیشه‌های دو جداره ایفا می‌کند. استفاده از این قبیل شیشه‌ها علاوه بر کارایی عایق حرارتی باعث کاهش قابل توجه عبور صوت نیز می گردد.

 • کاهش ضریب تبادل حرارت نسبت به شیشه دوجداره
 • کاهش چشمگیر انتقال صدا نسبت به شیشه های دو جداره
 • بالا بودن ضریب امنیت نسبت به شیشه های دوجداره
 • جلوگیری کامل از اشعه u.v

شیشه‌های سانرژی عایق حرارت و امواج مادون قرمز و اشعه مضر ماوراء بنفش (UV ) نور خورشید می‌باشد. این خاصیت باعث می‌شود استفاده از این شیشه‌ها در نمای ساختمان نه تنها از اتلاف انرژی حرارتی جلوگیری نماید بلکه مانع اثرات مخرب اشعه UV بر روی رنگ وسایل و دکوراسیون داخلی ساختمان‌ها و بر سلامتی انسان می‌شود.

این نوع شیشه ها اغلب با قراردادن پروفیل های آلومینیومی در طرح و رنگهای زیبا و مختلف در بین دوجدار شیشه های دوجداره تولید می شود.

فضای پشت شیشه‌های رنگی اسپندرال به دلیل غیر شفاف بودن قابل رویت نمی‌باشد. این نوع شیشه‌ها به منظور پوشاندن سطوح ناخواسته مانند فضای بین طبقات در نماهای تمام شیشه‌ای و سقف‌های شیشه ای، ویترین فروشگاه‌ها، دکوراسیون داخلی و . . . به کار می روند.

آلومینیوم و خواص آن

آلومینیوم دومین فلز چکش خوار و ششمین فلز انعطاف‌پذیر می‌باشد. این عنصر غیر مغناطیسی، سبک و قوی بوده، دارای ضریب انبساط و انقباض کمی بوده و در برابر زنگ خوردگی بسیار بادوام و مقاوم است. مهم‌ترین آلیاژهای آلومینیم عبارتند از: آلیاژ آلومینیم با منیزیم، مس و سیلیسیم و یا آلیاژهایی با ترکیب این سه عنصر. بر اثر آلیاژ نمودن، خواص مکانیکی، مقاومت به خوردگی و ماشین کاری آلومینیم افزایش می‌یابد.

پوشش‌های رنگی آلومینیوم

 • رنگ پودری الکترواستاتیک

  پوشش‌هاي پودري شامل رنگدانه‌ها و افزودني‌هاي پخش شده می‌باشند که با يک تفنگ الکترواستاتيک بر روي سطوح مورد نظر پاشش مي‌گردند. ذرات پودر در تفنگ باردار شده و لايه نازک چسبناکي را روي سطح مورد نظر تشکيل مي‌دهند و پس از عبور از يک کوره در اثر حرارت‌، ذرات پودري ذوب شده و پس از ايجاد چسبندگي يک پوشش سخت، بادوام و غيرقابل انحلال را ارائه مي‌دهند.
 • رنگ آنودایز

  پروسه آنودایزینگ تبدیل الکتروشیمیایی آلومینیوم به اکسید آلومینیوم است. آلومینیوم در یک تانک حاوی اسید سولفوریک قرار داده شده وتوسط یک رکتی‌فایر به قطب مثبت اتصال پیدا می‌کند. در مدت زمانی مشخص سطح فلز تبدیل به یک لایه اکسید آلومینیوم شفاف عایق و مقاوم به واکنشگرهای محیطی می‌شود. آنودایزه كردن در واقع یك نوع ضخیم كردن لایه اكسیدی به ضخامت تا چندین هزار برابر ضخامت لایه اكسید طبیعی است. طیف رنگ آنادایز شامل نقره‌ای، طلایی، شامپاین، قهوه‌ای و مشکی است که به صورت‌های مات، خش‌دار و براق قابل تولید می‌باشند.
 • رنگ دکورال

  به منظور ایجاد طرح‌های تزئینی و رنگی از روکش‌هایی استفاده می‌شود که بر روی پروفیل لمینت می‌شود. کیفیت روکش و چسب و همچنین تجهیزات روکش‌زنی در این فرایند اهمیت دارند.

پوشش‌های رنگی

پنجره آلومینیومی نرمال و ترمال بریک

پروفیل‌های رایج در تولید درب و پنجره آلومینیومی، بر اساس ضریب انتقال صوت و حرارت بر دو نوع آلومینیوم ساده (Normal) و آلومینیوم ترمال بریک (Thermal break) تقسیم‌بندی می‌گردد.
در سیستم آلومینیوم ترمال بریک ارتباط لایه بیرونی و درونی پروفیل توسط یک قطعه عایق (پلی آمید) جدا گردیده و ضریب انتقال حرارت به پایین‌ترین حد ممکن رسیده است. قابلیت داشتن دو رنگ متفاوت در لایه بیرونی پروفیل نسبت به لایه درونی از دیگر مزایای پروفیل‌های ترمال بریک است.

مقایسه انواع پنجره‌ها از جنبه‌های فنی و کیفی

 

پنجره آلومینیومی نرمال

پنجره آلومینیومی ترمال بریک

پنجره UPVC

انتقال حرارت و صوت

زیاد

کم

کم

ضریب انبساط

متوسط

متوسط

زیاد

سرعت نصب استاندارد

متوسط

کم

زیاد

استحکام

زیاد

زیاد

کم

تحمل وزن بازشو بزرگ

زیاد

زیاد

کم

مقاومت در برابر آتش

زیاد

زیاد

کم

مقاومت در برابر خوردگی و یا فرسودگی

زیاد

زیاد

کم

من یک مصرف کننده پنجره هستم؛ چه پنجره‌ای را انتخاب کنیم؟

جهت انتخاب یک پنجره مناسب می‌بایست به مسائل فنی ذیل توجه نمود:
 • طراحی استاندارد سیستم (استحکام، امنیت، عایق صوت و حرارت، فضای پشت پنجره، تهویه، زیبایی)
 • نوع پروفیل مصرفی (بیلت مصرفی، کیفیت اکستروژن کمپانی، ضریب سختی آلومینیوم، ضخامت دیواره پروفیل، ضخامت رنگ و پوشش رویه پروفیل، نوع پلی آمید مصرفی)
 • نوع لاستیک مصرفی
 • قطعات جانبی و یراق‌آلات مصرفی
 • نوع شیشه مصرفی
 • نحوه مونتاژ و نصب

انتخاب نوع شیشه مناسب بر حسب میزان عایق صوتی یا حرارتی:

مشخصات شیشه‌ها

4 و 4 میلی‌ متر

4و 6 یا 4 و 8 میلی متر

4 و 4/4 لمینت شده

عایق حرارتی

متوسط

خوب

عالی

عایق صوتی

ضعیف

خوب

عالی

انواع مختلف بازشوهای پنجره

 

بازشو لولایی

Hinged Windows

بازشو فرانسوی

French Windows

بازشو دوحالته

Tilt & Turn Windows

بازشو آکاردئونی

Folding Windows

بازشو کلنگی

Projecting Windows

بازشو محوری

Pivot Windows

بازشو کشویی

Sliding Windows

بازشو فولکس واگنی

Tilt & Slide Windows

بازشو لیفت اسلاید

Lift & Slide Windows

بازشو پارالل (بازشو موازی)

Parallel Windows

نمای اسپایدر

یکی از انواع پوسته‌های خارجی ساختمان است، نمای بدون فریم با اتصالات اسپایدری شامل سازه اسپایدر، کانکتور جهت اتصال اسپایدر به پست اصلی و روتل‌ها که روی بازوهای اسپایدر نصب می‌گردند و از جنس استنلیس استیل می‌باشد.
نمای اسپایدر به دو روش fix و fin اجرا می‌شود، در روش fix با استفاده از سازه‌های فولادی یا استیل، و جوشکاری یراق آلات اسپایدر به آن، شیشه‌های نما نصب خواهند شد. در روش fin استراکچر باربر و یا پست‌ها از شیشه‌های لمینیت چند لایه می‌باشد.

ویژگی نمای اسپایدر منحصر به فرد بودن نما و سرعت بالای اجرا در پروژه می‌باشد.

نمای شیشه‌ای کرتین وال

در طول پنجاه سال گذشته که از اولین طراحی و اجرای این سیستم می‌گذرد هر روز بر پیشرفت سازه‌ای و معماری این‌گونه نماها افزوده شده و در حال تکمیل و نو آوری می‌باشد.
نمای کرتین وال به صورت مشبک بوده و تلفیقی از آلومینیوم و شیشه (نمای شیشه‌ای) می‌باشد؛ در واقع نمای کرتین وال نوعی دیگر از نمای شیشه‌ای بوده که به جای استفاده از فریم‌های فولادی از پروفيل‌های آلومينيومی استفاده شده است. نمای کرتین وال خود یک سازه محسوب می‌شود.
جرئیات نمای کرتین وال طوری طراحی شده است که استراکچر تمام آلومینیومی آن در مواجه با انواع تنش‌های وارده از جابجایی سازه اصلی ساختمان در زلزله، نیروی مستقیم زلزله و باد، نشست های احتمالی و وزن خود نما کاملا با انعطاف عمل کرده که به خاطر همین قابلیت به آن خود ایستا اطلاق می‌گردد.
شیشه‌های استفاده شده در سیستم نمای کرتین وال با توجه به سیستم انتخابی 6 الی 50 میلیمتر ضخامت دارد و ایزولاسیون حرارتی و صوتی ساختمان را به صورت کامل انجام می‌دهند.

انواع روش‌های اجرای نمای کرتین وال

اینگونه نماها به دو دسته تقسیم می شوند:

Stick Wall Systems

در این مدل از نما معمولا اعضا عمودی (mullion) ابتدا نصب می‌گردند، پس از آن اعضا افقی (Transom) و در نهایت قطعات شیشه و یا پنجره ها روی سیستم نصب می‌گردند.
سیستم های Stick از نوع ارزان ترین سیستم های نما می باشند. در این نوع نما کلیه قطعات در داخل کارگاه اندازه‌گیری و ساخته می شود که در این حالت از هزینه حمل قطعات بزرگ ساخته شده کاسته می شود. از طرفی به دلیل اندازه گیری همزمان در سایت و ساخت قطعات، دیگر نیازی به کنترل های عملیات ساخت در کارخانه نمی‌باشد.

Unitized Curtain Wall

بهترین روش هوابندی و آب بندی در این روش صورت می گیرد. این سیستم در واقع برای تکنولوژی مدرن اختراع شد. در این روش از نما کاملا برای قاب های بزرگ پیش ساخته در کارخانه تولیدی طراحی شده است.
اساس کار در این روش، ساخت قاب با اعضا مولین، ترانزوم و شیشه ها در کارخانه می باشد که پس از حمل توسط براکت هایی که نصب می شوند و مولین ها و ترانزوم های نر و ماده به هم وصل می شوند.
در این روش کلیه مراحل ساخت در کارخانه تحت کنترل سازندگان بوده و از دقت بالایی نیز برخوردار است. این روش بیشتر برای ساختمان های مدولار در نما که سرعت بالایی نیز ساخت دارند پیشنهاد می گردد.
روش ساخت پانل ها به این صورت می باشد که کلیه پروفیل های به کار رفته به صورت نر و ماده ساخته شده و مثلا اگر در یک پانل پروفیل نر کار شده است در پانل کناری در همان نقطه اتصال پروفیل ماده مولین به کار رفته که در نهایت موقع نصب داخل هم یک پروفیل مجزا را تشکیل می دهند.

روش انتخاب سیستم نمای شیشه‌ای کرتین وال

معیار انتخاب نوع نما

سیستم یونیتایز - Unitized

سیستم استیک - Stick

وسعت پروژه

بزرگ

کوچک

پیکربندی دیوارها در نما

یکپارچه (وسعت زیاد جهت نما با مدول‌بندی بزرگ و ثابت)

انواع تغییرات در نما موجود می‌باشد.

الگوی اتصال در نما

خط پایه افقی یکنواخت

تصادفی

نصب شیشه‌های نما

نصب در کارخانه روی فریم‌ها

نصب در محل کارگاه

کنترل کیفیت نما

شرایط بر اساس کنترل در کارخانه رقم می‌خورد.

بستگی به محیط کارگاه و تجهیزات و ماشین‌آلات مصرفی دارد.

اصلاح پذیری نما

از قبل طراحی و مهندسی می‌گردد.

اصلاحات در صورت لزوم در محل کارگاه انجام می‌پذیرد.

ارزش کاری در محیط کارگاه

کم

زیاد

ارزش زمانی کار در محیط کارگاه

سریع

کند

دسترسی و ایمنی

نصب از داخل انجام می‌گیرد.

 بایستی از بیرون نما نصب گردد

انواع نمای ظاهری کرتین وال سیستم استیک

سیستم استیک دارای دو سیستم اصلی فیس کپ و فریم لس میباشد. استفاده از درپوش‌های ویژه در سیستم فیس‌کپ و عدم وجود این درپوش‌ها در سیستم فریم لس از بارزترین وجوه تمایز این دو سیستم می‌باشد. در طراحی پروفیل‌های نمای کرتین وال مباحث مربوط به زلزله، فشار باد و محاسبات استاتیکی کاملا رعایت شده و مصالح مورد نیاز هر پروژه جداگانه محاسبه و خصوصیات پروفیل نمای کرتین وال مربوطه مشخص می‌گردد.

نرده شیشه

در این سیستم از نرده‌های شیشه‌ای به منظور ایجاد حفاظ یا جان پناه‌های ساختمانی از شیشه‌های دولایه لمینیت و سکوریت استفاده می‌شود تا استاندارد‌های لازم به منظور ایجاد ایمنی مورد نیاز در تامین گردد .
در این نوع نرده‌ی شیشه‌ای پروفیل‌های خاص آلومینیومی با آلیاژهای با مقاومت بالا به صورت اختصاصی تهیه و بر روی تراز کف نصب می‌شوند . کاور‌های پروفیل‌های آلومینیومی امکان ایجاد در رنگ‌ها و طرح‌های مختلف را دارا می‌باشند .(در سیستم دفنی می‌توان از پروفیل‌های آهنی نیز استفاده کرد).
در زیر نمونه‌هایی از مقاطع پروفیل‌های آلومینیومی این نوع نرده‌ی تمام شیشه‌ای و نرده شیشه سیستم فنی را مشاهده می‌نمایید:

سیستم‌های پارتیشن وال و جام بالکنی

شیشه‌های جام بالکنی بهترین گزینه برای استفاده بهینه و فضاسازی زیبای پروژه می‌باشد. نمای یک‌دست شیشه‌ای جهت فضای پروژه به هر طولی که باشد بدون هیچ ستون یا مانع دید، این امکان را برای بهره‌ بردار مهیا می‌کند که در فصول مناسب سال سیستم را به راحتی باز کرده و از هوای آزاد بهره‌مند گردد.
این سیستم تقریبا100% عایق نفوذ گرد و غبار و برف و باران و حدود 70% عایق حرارتی و صوتی می‌باشد و با داشتن قفل داخلی، نقش حفاظ امنیتی را ایفا می‌کند.
به واسطه بسته شدن فضا با شیشه‌های متحرک، مسیر ورود پرندگان، گرد و غبار، حشرات موذی و حتی نزولات جوی به فضای داخلی مسدود می‌شود. همچنین با چرخش شیشه‌ها به داخل بالکن هیچ محدودیتی برای نظافت سطوح خارجی شیشه‌ها وجود ندارد.