انواع درب اتوماتیک

در اين درب‌ها عموما عرض دهانه به چند قسمت مساوی یا نامساوی تقسيم می‌شود و لنگه‌های متحرک بر روی لنگه‌های ثابت یا دیوار حرکت می‌کنند طوری که بیشترین عرض بازشو را به دست می‌دهند.

این درب‌ها راه حلی مناسب برای دست‌یابی به حداکثر عرض بازشو در مکانیزم کشویی و برای ورودی‌های معمولی می‌باشند. در این درب‌ها لنگه‌های متحرک با هم در یک جهت حرکت می‌کنند طوری که لنگه متحرک دوم با نصف سرعت لنگه متحرک اول حرکت می‌کند و در پایان مسیر روی لنگه ثابت قرار می‌گیرد.

اين نوع درب راه حلی ويژه برای ساختمان‌هايی است که دارای محدوديت در فضای داخلی، يا نيازمند نصب دربی است که با شکل ظاهری ساختمان هماهنگی بيشتری داشته باشد.

در حقيقت اين نوع درب يک سيستم درب اتوماتيک کشويی می‌باشد و تنها تفاوت آن با سيستم عادی در اين است که در مواقع اضطراری می توان لنگه‌های ثابت و متحرک آن را بصورت لولايی باز نمود و تمام دهانه را بصورت عرض بازشو مفيد استفاده کرد.

اين درب‌ها با انحناهای مختلف و منطبق بر ظاهر سازه و معماری ساختمان و با بهره‌گيری از مکانيزم کشويی همواره به عنوان يکی از انتخاب‌های آرشيتکت‌ها و معماران خلاق محسوب می‌گردند. در اين درب‌ها لنگه‌های شيشه منحنی بر روی لنگه‌های شيشه منحنی ثابت به صورت کشويی به حرکت در می‌آيند.

درب کرو دو طرفه معمولا از 2 نيم دايره تشکيل می‌گردند. درب‌های دايره‌ای با ايجاد يک فضای ايزوله از تبادل هوای داخل و بيرون ساختمان جلوگيری می‌کنند و در جهت صرفه‌جويی در انرژی نيز راه حل بسيار ايده‌آلی به شمار می‌آيند.

از این نوع درب برای ورودی اتاق‌های رادیوگرافی استفاده می‌شود. از آنجا که فلز سرب چگالی بالایی دارد، امواج و پرتوهای رادیوگرافی توانایی عبور از درب را ندارند.

این نوع درب بصورت تک لنگه استفاده شده و معمولا به دلیل وزن زیادشان، از سیستم‌های دو موتوره استفاده میشود.

استفاده از شیشه در این درب‌ها توصیه نمی‌گردد؛ در صورت لزوم بایستی از شیشه‌های با ترکیبات سربی و در اندازه‌های کوچک استفاده شود.

در اتاق‌های تمیز مربوط به بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها، صنایع غذایی، شیمیایی و دارویی؛ استفاده از این نوع درب توصیه می‌گردد.

درب‌های هرمتیکال از نوع کشویی بوده ولی مکانیزم عملکردی آن به گونه‌ایست که لنگه هنگام بسته شدن پایین آمده و به چارچوب درب پرس می‌شود. قطعه ریل راهنمای کف هم بصورت سرتاسری می‌باشد. بدین‌گونه این نوع درب در برابر هوا یا سایر ذرات آلوده‌کننده نفوذناپذیر می‌گردد.

درب‌های سوئینگ و فولدینگ برای دهانه‌های کم عرض بسيار مناسب هستند. اين درب‌ها راه حل منحصر به فردی برای داشتن حداکثر عرض بازشو راهروها، کريدورها و ورودی‌هايی ست که برای نصب ساير درب‌ها محدوديت جدی وجود دارد.

اين نوع درب‌ها از لحاظ عملکرد به‌گونه‌ای طراحی گرديده‌اند که درب هميشه بسته است در حالی که هميشه باز است. با استفاده از اين نوع درب ضمن امکان ورود و خروج همزمان افراد از برخورد جلوگيری می‌شود. استفاده از اين نوع درب برای اماکنی که اختلاف دمای داخل و خارج مجموعه زياد است توصيه می‌گردد و علاوه بر آن يکی از زيباترین و شيک‌ترين نوع درب‌های اتوماتيک می‌باشد. درب‌های اتوماتيک گردان، امکان دست‌يابی به يک ورودی با پرستيژ و با فضای مناسب و مشتری‌مدار را مهيا می‌کند.

علاوه بر موارد فوق درب‌های اتوماتيک گردان مزيت ديگری نيز دارند. این درب‌ها راه‌ حل بسيار مناسبی برای جلوگيری از انتشار صدا و هوا می‌باشند و يکی از کارآمدترين ابزار برای جلوگيری از اتلاف انرژی هستند. این نوع درب‌ها را در مدل‌های 2 یا 3 یا 4 باله و بصورت دستی یا اتوماتیک می‌‌توان طراحی نمود، که مدل 3 باله به دلیل فیلتراسیون مناسب به همراه عرض بازشو بیشتر از مقبولیت بیشتری برخوردار می‌باشد.

انواع شیشه

معمولا بسته به نوع و مدل درب اتومات از شیشه‌های با ضخامت 6، 8 و 10 میل استفاده می‌شود. این نوع شیشه ها در مقایسه با شیشه های معمولی با مشخصات یکسان در مقابل بارهای مکانیکی ، ضربه و تنشهای حرارتی تا پنج برابر مقاوم تر می باشد.

شیشه‌های اکسترا کلییر شیشه‌هایی هستند که به دلیل وجود کم آهن در آنها دارای شفافیت بسیار بالایی می‌باشد. در برخی اماکن از قبیل فروشگاه‌ها، طلافروشی‌ها، موزه‌ها و بطور کلی هر کجا نیاز باشد اشیاء پشت شیشه با شفافیت کامل و رنگ‌ها با حداکثر وضوح رویت شود اهمیت بکارگیری شیشه‌های اکستراکلییر بیش از پیش نمایان می‌گردد.

شیشه‌های ضد گلوله نوعی شیشه لمینت می‌باشد که با افزایش تعداد لایه‌های شیشه و طلق بوجود می‌آید. لزوم استفاده از این گونه شیشه‌ها در اماکنی مانند موزه‌ها، بانک‌ها، طلا فروشی‌ها، صرافی‌ها، عتیقه فروشی‌ها، اماکن عمومی پر خطر، زندان‌ها و کلیه اصناف و اماکنی که دارای حساسیت خاصی هستند به منظور تأمین امنیت در برابر سرقت‌های مسلحانه کاملا واضح و مبرهن است.

انواع پوشش‌ فریمهای آلومینیومی

معمولا جنس فریمهای درب اتومات، آلومینیوم میباشد و پوشش‌های رایج آن شامل انواع رنگ پودری، رنگ آنادایز، و روکش استیل می‌باشد.

پوشش‌هاي پودري شامل رنگدانه‌ها و افزودني‌هاي پخش شده می‌باشند که با يک تفنگ الکترواستاتيک بر روي سطوح مورد نظر پاشش مي‌گردند. ذرات پودر در تفنگ باردار شده و لايه نازک چسبناکي را روي سطح مورد نظر تشکيل مي‌دهند و پس از عبور از يک کوره در اثر حرارت‌، ذرات پودري ذوب شده و پس از ايجاد چسبندگي يک پوشش سخت، بادوام و غيرقابل انحلال را ارائه مي‌دهند.

پروسه آنودایزینگ تبدیل الکتروشیمیایی آلومینیوم به اکسید آلومینیوم است. آلومینیوم در یک تانک حاوی اسید سولفوریک قرار داده شده وتوسط یک رکتی‌فایر به قطب مثبت اتصال پیدا می‌کند. در مدت زمانی مشخص سطح فلز تبدیل به یک لایه اکسید آلومینیوم شفاف عایق و مقاوم به واکنشگرهای محیطی می‌شود.

آنودایزه كردن در واقع یك نوع ضخیم كردن لایه اكسیدی به ضخامت تا چندین هزار برابر ضخامت لایه اكسید طبیعی است. طیف رنگ آنادایز شامل نقره‌ای، طلایی، شامپاین، قهوه‌ای و مشکی است که به صورت‌های مات، خش‌دار و براق قابل تولید می‌باشند.

در این نوع پوشش فریم‌های آلومینیومی توسط ورق‌های استیل روکش می‌شوند. رنگ‌های ورق استیل عمدتا شامل نقره‌ای، طلایی، آجری و . . . می‌باشد که در انواع براق، مات و خش‌دار، و طرح‌دار در دسترس هستند.

مشخصات فني اپراتور آروین

1

موتور

موتور پرقدرت دانکر آلمان  -  24 ولت با توان 100 وات مدل GR6355

داراي ويژگي High Capacity (تردد نامحدود بدون کند شدن يا هنگ کردن)

قابليت جابجایی دولنگه 260 کيلوگرم (bi-part)

قابليت جابجایی تک لنگه 150 کيلوگرم (single part  )

قابلیت جابجایی 400 کیلوگرم با استفاده از سیستم دوموتوره

2

کنترل باکس

مجهز به نمايشگر Segment - 7  جهت نمايش عملکرد سيستم

مجهز به پورت سريال RS232 جهت اتصال ساير پروتکل‌های ارتباطی

مجهز به پورت مخصوص اتصال پرده هوا و . . .

مجهز به پورت مخصوص خروج اضطراری، مستقل از کليد تغيير وضعيت

مجهز به ویژگی ضد برخورد  (anti-crush)

مجهز به ویژگی عيب ياب خودکار (Self-Monitoring Function)

مجهز به ويژگي يادگيرنده خودکار (Self-Learning Function)

3

کلید دیجیتال

مجهز به نمایشگر Segment - 7  و دارای ويژگی D-Beedex

مجهز به رسیور جهت پشتیبانی از ریموت کنترل

قابلیت تغییر وضعیت کلید دیجیتال توسط ریموت کنترل

4

باتري Back up

با توجه به طراحی پیشرفـته مدار شارژ و کم مصرف بودن سیستـم، باتری‌های back up قابلیت باز و بسته کردن درب به تعداد دفعات زیادی را دارند

5

قطعات الکترونیک سيستم (کنترل باکس و کلید دیجیتال) داراي سه سال گارانتي تعويض مي‌باشد

جزئیات فنی سیستم درب اتوماتیک آروین

فرایند باز و بسته شدن درب‌های متحرک در این سیستم‌ها (مقادیر نیروهای استاتیکی و دینامیکی) از استاندارد بین المللی DIN18650 تبعیت می‌کند. نرم افزار و سخت افزار این سیستم کاملا توسط کارشناسان ایرانی و منطبق بر شرایط محیطی کشور و نیز ویژگی‌های برق شهری ایران طراحی و تولید شده است.

1 – کنترل کامل نیروها (Force Control): درب‌های اتوماتیک آروین هنگام باز و بسته شدن دارای نیروهای استاتیکی و دینامیکی کنترل شده در سطح استاندارد (DIN 18650) هستند و این مقادیر به گونه‌ای تنظیم شده‌اند که در صورت برخورد با مانع هیچ گونه آسیبی به افراد و اجسام وارد نخواهند کرد.
2 – بازگشت اتوماتیک (Auto Reverse): علاوه بر اینکه مقادیر نیروها کنترل شده هستند زمانی که درب‌های متحرک با مانعی برخورد کنند، حرکت درب بسیار آرام متوقف شده و درب‌ها در جهت معکوس باز و یا بسته می‌شوند. این زیر برنامه تا سه بار فرایند بازگشت اتوماتیک را تکرار می‌کند.
3 – جلوگیری از له شدگی (Anti Crush) : در صورتی که درب‌های متحرک با نیروهای کاملا کنترل شده به مانعی بین درب برخورد کنند و فرایند بازگشت اتوماتیک اجرا شود محل برخورد با مانع در حافظه سیستم ذخیره شده و هنگام حرکت مجدد درب‌ها ( هم در باز شدن و هم در بسته شدن) زمانی که درب‌ها به نقطه برخورد با مانع می‌رسند سرعت درب‌ها کاهش پیدا کرده و وجود مانع بررسـی می‌شود (Presence Checking) در صورتـی که مانـع هنوز وجود داشتـه باشـد زیر برنامـه بازگشت اتوماتیک (Auto Reverse) مجدد اجرا می‌شود و در صورتی که مانع بر طرف شده باشد پس از عبور از محل مانع درب با سرعت تعریف شده خود به حرکت ادامه می‌دهد.
4 – سنسور ایمنی (Safety Sensor): علاوه بر کنترل‌های سه گانه فوق که بخشی از اصلی‌ترین پارامترهای ایمنی در درب‌های اتوماتیک آروین می‌باشند، یک سطح سنسور ایمنی مادون قرمز روی هر یک از درب‌ها قرار گرفته که در هر لحظه می‌تواند وجود مانع (افراد ، بخصوص افراد خردسال و اجسام) را تشخیص داده و مانع از بسته شدن درب‌ها شود. این سنسور می‌تواند از نوع (Beam) خطی و یا پرده‌ای باشد که هر دو مدل می‌تواند روی سیستم نصب شود.
تذکر: آیتم‌های شماره 1 تا 3 در بخش ایمنی نرم افزاری می‌باشند در حالی که آیتم شماره 4 سخت افزاری بوده و در صورت ایراد در سنسور ایمنی و تشخیص مانع بین درب‌های متحرک مراحل 1 تا 3 به عنوان پشتیبان مانع از وارد شدن ضربه به مانع می‌شوند .
5 – عدم رفع مانع فیزیکی (Presence): در صورتی که مانع قرار گرفته بین و یا پشت درب‌های متحرک بر طرف نشود سیستم به صورت هوشمند وجود مانع را تشخیص داده و جهت ادامه فرایند باز و یا بسته شدن درب‌ها و جلوگیری از صدمه زدن به قطعات مکانیکی سیستم، زیر برنامه خاصِ عدمِ رفع مانع فیزیکی را اجرا خواهد کرد .
6 – فرمان‌های هشدار خارجی ( نظیر Fire Alarm، BMS، Access Control و ... ) : با توجه به نوع و مکان نصب، درب‌های اتوماتیک آروین می‌توانند بر اساس برنامه از قبل تعیین شده به صورت مستقل و یا دریافت فرمان از سیستم‌های خارجی عمل کنند.
7 - ایمنی داخلی سیستم (Self-Checking): زمانی که برای اولین بار دستگاه روشن می‌شود ( ابتدا و قبل از فرایند اسکن اولیه) در زمان بسیار کوتاهی میکروکنترلر شرایط کاری مربوط به خودش را مورد بازبینی قرار داده و از سالم بودن بخش‌های مختلف مطمئن می‌شود.
خطای غیر قابل قبول (Error) و یا خطای قابل چشم پوشی (Warning): در صورت وجود Error عملکرد سیستم متوقف شده و کُد خطای پیش آمده نمایش داده می‌شود و در صورت وجود Warning سیستم با ملاحظات از پیش تعیین شده به کار خود ادامه می‌دهد و در عین حال Warning به وجود آمده را به صورت کُد اعلام می‌کند.
8 - ترمز الکترونیکی (Shut Down): در صورتی که حرکت و سرعت تنظیم شده درب به هر دلیلی از تنظیمات اولیه خود خارج شوند و موتور حرکتی غیر از حرکت تعریف شده برای آن داشته باشد کنترل برد بدون وقفه ( اولویت بالا در عملکرد ) درایور موتور را به صورت الکترونیکی خاموش کرده، حرکت موتور و درب‌ها را متوقف و سپس موتور را از مدار کنترل جدا می‌نماید.
9 - ارزیابی پیوسته داخلی (Internal Continues Evaluation): یکی دیگر از بخش‌های ایمنی این سیستم‌ها مربوط به کنترل و ارزیابی پیوسته نرم افزار این سیستم می‌باشد تا در صورت وجود تغییرات ناخواسته در هر یک از بخش‌ها از عملکرد نادرست سیستم جلوگیری شود .

10 – درب‌های اتوماتیک آروین نیاز به UPS خارجی نداشته و امکان اتصال پَکِ باتری ( ولتاژ 24 ولت ) به صورت مستقیم به کُنترل بُردِ سیستم وجود دارد. مدار شارژ باتری کاملا هوشمند و کنترل شده بوده و از آسیب رساندن به باتری‌ها جلوگیری می‌کند.
با توجه به طراحی انجام شده در این سیستم‌ها مصرف کلی بسیار پایین بوده (راندمان بالای موتور) و در زمان قطع برق، سیستـم می تواند بین 80 تا 100 بار (با توجه به مشخصات وزنی درب و اصطکاک قطعات مکانیکی) بدون اینکه باتری‌ها دِشارژ کامل شوند (افت حداکثر تا ولتاژ 16 ولت) درب را باز و بسته نمایند.
11 - میزان مصرف کُنترل بُرد در حالت آماده به کار تغییر نموده و بسیار پایین می‌باشد.
12 - قفل الکترومکانیکال مورد استفاده در درب‌های اتوماتیک آروین از نوع آهن ربای دائم بوده که این انتخاب باعث کاهش مصرف انرژیِ سیستم در زمان عملکرد قفل می‌شود. این موضوع زمانی که برق سیستم قطع شده و باتری وارد مدار می‌شود از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.
13 - جلوگیری از تخلیه بیش از حد باتری (Control Discharge Level): در هنگام استفاده از باتری توسط یک سیستم الکترونیکی به هیچ عنوان نباید اجازه تخلیه باتری بیش از حد مجاز داده شود زیرا این امر اولا باعث کاهش طول عمر باتری شده و علاوه بر این در صورت نیاز به باتری در زمان بحران و یا حوادث غیر مترقبه (نظیر باز شدن قفل سیستم و سپس باز شدن درب‌ها جهت خروج اضطراری در هنگام دریافت فرمان آتش سوزی و ... ) بایستی باتری به اندازه کافی انرژی جهت اجرای سناریوی تعریف شده را داشته باشد؛ که این ویژگی در سیستم های آروین به دقت طراحی شده است.
14 - قطع کامل جریان شارژ پس از شارژ کامل باتری (Charge Level Control): در صورتی که باتری به اندازه مشخص و تعریف شده شارژ شود جریان شارژ باتری قطع شده که این موضوع باعث افزایش طول عمر باتری خواهد شد.
صحت عمل شارژ باتری به سهولت توسط یک LED از روی کلید دیجیتال قابل تشخیص می‌باشد.
15 - کنترل جریان اولیه موتور (Ifm جریان راه اندازی موتورهای DC معمولا دارای نقطه اوج بالایی هستند، حدودا 30 آمپر به صورت لحظه ای) کُنترل بُرد درب‌های اتوماتیک آروین دارای این قابلیت هستند که در زمان راه اندازی موتور پیک جریان مصرفی را کنترل و محدود نمایند که این ویژگی باعث کاهش مصرف انرژی در این سیستم‌ها می‌باشد.

16 - دوام بیشتر قسمت‌های مکانیکی سیستم (Mechanical Life Span): اسکن اولیه درب که پس از ریست شدن سیستم صورت می‌گیرد همراه با ذخیره نمودن پارامترهایی از سیستم است (نظیر وزن، اصطکاک و ... ) که مقادیر آنها به گونه‌ای تنظیم و ذخیره می‌شوند که قطعات مکانیکی بیشترین طول عمر را داشته باشند.
17 - ریموت کُنترل‌ها در درب‌های اتوماتیک آروین: هر سیستم دارای 2 عدد ریموت کُنترل (دارای 5 کلید) می‌باشد و هنگام نصبِ سیستـم نیازی به ریموت کُنتـرل و رسیـور جداگانـه نیست. تعداد 20 عدد ریموت می‌توان روی هر کلیـد دیجیتال تعریف نمود.
حالت‌های قابل تغییر توسط ریموت کنترل‌ها:
فرمان لحظه‌ای جهت یک بار باز و بسته شدن درب (حتی در زمان قفل بودن درب)، حالت اتوماتیک، حالت زمستانی، حالت دائم باز، حالت قفل، حالت یک طرفه
امکان راه اندازی مجدد (Reset) سیستم از طریق ریموت کنترل نیز وجود دارد. این ویژگی در زمان نصب و نیز خدمات احتمالیِ سیستم بسیار پر کاربرد می‌باشد.
18 - حداکثر سرعتِ درب‌ها در این سیستم‌ها 70 سانتی‌متر بر ثانیه می‌باشد.
19 - در درب‌های اتوماتیک آروین نظارت و کُنترل میکروکنترلر بر سخت افزار بیشتر و کامل‌تر می‌باشد. به عنوان مثال می‌توان از موارد زیر نام برد:
Fuse Error Code: چک کردن فیوزهای باتری، درایورِ موتور، و سنسورها به صورت جداگانه توسطِ میکروکنترلر (در هر لحظه) صورت گرفته و ارسال کُد خطا به صورت مجزا برای هر یک از فیوزها (در صورت آسیب دیدن فیوزها) میتواند رفع ایراد به وجود آمده را بسیار آسان نماید (تشخیص نرم افزاری).
تشخیص اتصالِ موتور به کُنترل بُرد و چک کردن موتور پس از اتصال: زمانی که موتور به کُنترل بُرد متصل می‌شود میکروکنترلر حضور و اتصال موتور را تشخیص داده و قبل از اجرای نرم افزار با بررسی مقاومت داخلی سیم پیچ موتور از سالم بودن آن اطمینان حاصل می‌کند. در صورتی که موتور دارای ایراد باشد و یا یکی از سیم‌های آن به کُنترل بُرد متصل نباشد ارسالِ کُد خطایِ مربوط به ایرادِ ساختاری موتور این موضوع را مشخص می‌کند.
20 - تغییر گشتاور خروجی موتور (Motor Torque)
در درب‌های اتوماتیک ایرانی آروین شما می‌توانید سه مقدار مختلف برای تنظیم مقدار گشتاور خروجی انتخاب نمائید. در صورتی که وزن درب‌های متحرک زیاد باشد و یا اصطکاک درب‌ها هنگام حرکت بیش از اندازه باشد هنگام اسکن اولیه خطای شماره E11 روی نمایشگر نشان داده می‌شود که پس از افزایش مقدار گشتاور خروجی موتور توسط این منو خطای مربوطه رفع شده و درب با سرعت مشخصی (تعریف شده) شروع به اسکن اولیه خواهد کرد.